Udział rosyjskiej ropy wynosił aż 98 proc., podczas gdy teraz, jak informuje Orlen, udział wynosi już tylko 50 proc. Reszta surowca pochodziła z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej. Cena rosyjskiej ropy Ural wynosiła 92,5 USD/bbl, podczas gdy dziś to 98,12 USD/bbl. Na cenę ropy wpływają też nowe technologie pozyskiwania energii. Największe mocarstwa posiadają olbrzymie rezerwy ropy naftowej trzymając tym samym w szachu kraje, które ropę muszą eksportować. Wystarczy więc wrzucić na rynek część rezerw, co ma wpływ na podaż i obniżenie cen.

baryłka ropy cena wykres

Celebrytka zapowiedziała, że w związku z nową pracą w banku centralnym będzie musiała zmienić styl życia. Popyt – im więc większe jest zapotrzebowanie na ropę, tym wyższe są ceny. Swoje zrobiła także postępująca finansyzacja gospodarki, zwłaszcza rozwój instrumentów pochodnych.

Zarządzał miliardami euro. Doradza, w co inwestować w czasie inflacji

Polska Grupa Energetyczna sprowadzi w najbliższym okresie grzewczym dodatkowe 3 a nie 2,5 mln ton węgla – zdradził na antenie TV Trwam prezes spółki Wojciech Dąbrowski. Wskazał, że to efekt zmiany decyzji premiera Morawieckiego datowanej na 8 sierpnia. Czechy nie imcopa zmieniły, wzorem węgierskiego MOL i słowackiego Slovnaft, sposobu zapłaty za rosyjską ropę z naftociągu Przyjaźń. Pomimo to ropa prawdopodobnie dziś zacznie płynąć do Czech. Ukraina otrzymała od Transnieft zapłatę za pompowanie rosyjskiego paliwa do Czech.

baryłka ropy cena wykres

Światowe zużycie ropy wyniosło średnio 94,4 mln baryłek dziennie, o 5,6 mln baryłek dziennie mniej niż w roku poprzednim. Gdy magazyny się zapełniły, ceny spadły do wartości ujemnych. Nikt nie chciał kupować ropy, bo nie było gdzie jej przechowywać. Wreszcie w kwietniu OPEC i Rosja uzgodniły obniżenie produkcji. Po ataku Rosji na Ukrainę cena ropy naftowej przebiła barierę 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 r.

Dziś notowania na GPW będą zależne od danych makro i kursu złotego

Dlatego jestem zdania, że w długiej perspektywie średnia roczna cena ropy będzie bliższa 100 dolarom za baryłkę niż 50 dolarom płaconym obecnie – dodaje główny ekonomista PKN ORLEN. jak długo to potrwa aby nauczyć się handlu na rynku forex Po silnej przecenie z zeszłego tygodnia, aktualnie obserwowane ożywienie cen ropy naftowej prawdopodobnie osłabnie. W ocenie strategów Commerzbanku ceny czarnego złota powinny…

Sankcje mocno uderzają w rosyjską gospodarkę. Jedna z branż odnotowała spadek o ponad 96 procent

Kazachstan chce eksportować część swojej ropy naftowej przez największy rurociąg naftowy Azerbejdżanu od września. Kraj ten szuka alternatywy dla dotychczasowej trasy przez Rosję. Jeszcze większym “niedźwiedziem” jest Ed Morse, analityk Citi. Według niego, pod koniec 2022 roku ropa będzie kosztowała około 65 USD za baryłkę. Zysk EBITDA i EBIT są poniżej naszych oczekiwań w 3Q’21/22, pomimo dość istotnego wzrostu przychodów – tak komentują wyniki informatycznej spółki analitycy BM mBanku. Mimo nadziei związanych ze spadającą ceną surowca, rynek nie pozostawia złudzeń.

Według mnie, produkcja USA wzrośnie w tym roku o około 800 tys. Baryłek dziennie, osiągając średnią 12 mln baryłek dziennie w 2022 r.” – wskazuje Morse. Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl w środę (10 sierpnia 2022 r.) wynika, że po raz kolejny paliwa podstawowe potaniały – tym razem aż o ponad 30 gr na litrze. Aktualne poziomy cenowe dorównały tym, jakie obserwowaliśmy w maju tego roku.

Wielka przecena. Rynek metali wraca do cen sprzed wojny. Analitycy: taniej już nie będzie

W ostatnich dniach na giełdzie naftowej w Londynie obserwowaliśmy systematyczny wzrost cen ropy, który pozwolił notowaniom surowca odrobić dużą część strat z poprzedniego tygodnia. W trakcie czwartkowej sesji za baryłkę ropy Brent płacono znów ponad 100 dolarów, a w piątkowe przedpołudnie jej cena także jest trzycyfrowa. Kluczowe tokenexus znaczenie dla zachowania inwestorów na rynku naftowym miały w tym tygodniu dane na temat inflacji w USA oraz raport amerykańskiego Departamentu Energii na temat poziomu zapasów ropy i paliw. W poniedziałek rano w górę poszły ceny ropy naftowej. W Londynie cena baryłki ropy Brent wzrosła o blisko 0,4 proc., do ponad 113,5 dolarów.

Na światowym rynku finansowym najdroższa jest lekka, surowa ropa – Brent i West Texas Intermediate . Te dwa rodzaje nie osiągają najwyższej światowej produkcji, ale jakby nie było są najważniejsze. Czy ropa rośnie czy spada, to nie ma znaczenia w przypadku dzisiejszej PL, gdzie ceny paliw zawsze idą wyłącznie do góry. Na obu kontynentach pojazdy o napędzie dieslowskim odgrywają kluczową rolę w transporcie towarowym.

[WYKRES TYGODNIA] Prognozy na 2013 roku. Dokąd zmierza WIG20, polski złoty i ropa naftowa?

Zmiany zwyżkowe mogą objąć w praktyce tylko olej napędowy, ale na pylonach stacji paliw na razie powinny być jeszcze obserwowane korekty w dół. Możliwe więc, że na części z nich zobaczymy cenę oleju napędowego poniżej granicy 7 zł za litr, co jest zapewne dobrą wiadomością dla kierowców chcących skorzystać z długiego sierpniowego weekendu. Czytaj dalej Bank centralny Argentyny podniósł swoją główną stopę procentową do 69,5 procent – w ten sposób stara się powstrzymać coraz wyższą inflację. Według najnowszych danych wzrost cen osiągnął najwyższy od 20 lat poziom i przekroczył 70 procent – podał portal stacji BBC. Czytaj dalej W następnym tygodniu ceny paliw mogą jeszcze spadać, ale powrót podwyżek na rynku hurtowym ograniczy ewentualne większe spadki cen na stacjach paliw – oceniają analitycy BM Reflex.

Zdaniem ekonomistów PKO BP “najbliższe kwartały mogą przynieść jeszcze głębszy spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym”. Największy wpływ na różnicę w cenach paliw ma tutaj kurs dolara — tłumaczy dla Autokultu dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-Petrol. — Oprócz tego swój udział mają podatki, których specjalnie się nie obniża. Wręcz przeciwnie, nie licząc ostatniej zmiany wynikającej z VAT-u. Trzeba by na pewno przeanalizować koszty przerobu od strony rafineryjnej.

Podejmując decyzje inwestycyjne, powinieneś kierować się własnym osądem. Więcej informacji dostępnych jest w Deklaracji Świadomości Ryzyka Inwestycyjnego, dostępnej na stronie internetowej Czytaj dalej Ceny ofertowe mieszkań w lipcu minimalnie odbiły po czerwcowym spadku – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Największe wzrosty zanotowano w Sosnowcu, Gdańsku i Częstochowie.

Czytaj dalej Zachodnie sankcje na Rosję, nakładane za inwazję na Ukrainę, uderzają w tamtejszą gospodarkę. “Choć oficjalne dane należy traktować z dużą rezerwą, nawet one pokazują narastający kryzys gospodarczy” – podkreślił Polski Instytut Ekonomiczny. Jak wskazano, recesję odczuwa także rosyjskie społeczeństwo. Konsumpcja gospodarstw domowych gwałtownie spadła. Czytaj dalej Narodowy Bank Rumunii zatrudnił popularną bukareszteńską wróżkę, która znana jest pod pseudonimem Minerva.

Czytaj dalej Trzy piąte Polaków tnie wydatki na bieżące zakupy – to o 20 punktów procentowych więcej niż w 2021 roku – wynika z badania “Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”. Ponad jedna czwarta respondentów deklaruje redukcję wydatków o procent. Oszczędności dotyczą głównie odzieży, słodyczy i alkoholu. Czytaj dalej Firma Johnson & Johnson przestanie czy nord fx jest firmą maklerską na którą naprawdę możemy polegać sprzedawać na całym świecie puder dla niemowląt na bazie talku w 2023 roku – podał Reuters, powołując się na informacje producenta. Agencja dodała, że minęły dwa lata od momentu, gdy zakończono sprzedaż w USA produktu, który wywołał tysiące pozwów w związku z bezpieczeństwem konsumentów. I jest na dobrej drodze do osiągnięcia najgorszego dnia od kwietnia 2020 r.

Zawarte tydzień temu porozumienie miało na celu zrównoważenie światowych rynków ropy w czasie najmocniejszego od 30 lat spadku popytu na paliwa – z powodu epidemii koronawirusa. Pomimo, że kraje OPEC i grupa innych dostawców ropy, skupionych w tzw. Grupie OPEC+, osiągnęły kilka dni temu porozumienie w sprawie zmniejszenia światowego wydobycia ropy o 10 mln baryłek na dobę, to nie poprawiło to sytuacji na globalnych rynkach paliw. Jednocześnie analitycy największego amerykańskiego banku uważają, że gospodarka Stanów Zjednoczonych jest dobrze przygotowana do cen ropy na poziomie 150 dol.

Subscribe To Our Newsletter

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from our team.

You have Successfully Subscribed!